top of page

Pilsoniskās līdzdalības nodarbība jauniešiem “Ētiskā patērniecība” (Apīte, JAC) atskaite

Updated: May 13, 2022

07.05.2022 un 10.05.2022. noritēja 25.-26. nodarbības

Pilsoniskās līdzdalības nodarbība jauniešiem

“Ētiskā patērniecība”, RPBJC struktūrvienībās Apes ielā 8,Rīga un Imantas 7.līnija 4, Rīga.

Nodarbībās piedalījās 19 jaunieši no “Jauniešu atbalsta centrs” un “Apīte”, vecumā no 16-24 gadiem. Paldies 9 aktīvajiem brīvprātīgajiem no abām nodarbības vietām, kuri palīdzēja sagatavot un realizēt nodarbību, apgūstot gan nodarbību plānošanas un realizēšanas, gan ēst gatavošanas prasmes.

Nodarbību vadītājs Edgars Muktupāvels darbojās ar jauniešiem izmantojot neformālās izglītības metodes grupu darbus, spēļu elementus, teātra metodi. Tā izglītojot jauniešus par šādiem tematiem:

Kas ir “Ētiskā patērniecība”?

Ētikas principi

Vide

Nodarbība notika “Apīte” un “Jauniešu atbalsta centrs”, kur ar jauniešiem devāmies laukā, lai svaigā gaisā sadaloties komandās rastu skaidrojumu, un apgūtu Ētiskā patērniecības būtību , jo šāds vārdu salikums ikdiena tiek lietots maz. Izmantojot priekšmetus radām dažādas atbildes, kas ir ētika un kā tā savienojas kopā ar patērniecību. Jaunieši dalījās savās zināšanās par to no kā un kas ražo dažādus priekšmetus, mantas. Kāds darbaspēks tiek izmantots to ražošanā. Vai ražotājs izmanto vergu darbu, vai maksā atbilstošus atalgojumus. Meitenēm bija pārsteigums, kā tiek iegūti dimanti, jaunieši atcerējās, ka ir redzējuši filmu “Asiņainie dimanti”. Jaunieši apzinās, ka ne visur tiek ievērotas cilvēciskas prasības, darba vietas bieži nav drošas. Pieskārāmies arī jautājumam par rotaļlietām, ko dodam saviem bērniem, cik drošas tās ir, cik draudzīgas bērnu veselībai.

Jauniešiem nodarbība patika, jo sevišķi, kad likām iejusties dažādās lomās. Tostarp melnā darba darītājs, šuvēja un vēl dažas citas lomas. Tas jauniešos radīja gan smieklus, gan pārdomas. Meitenes nonāca pie secinājuma, ka reizēm ievērot ētiskās patērniecības principus nav viegli, jo viņām, piemēram, patīk rotas lietas, bet to izejmateriāli un radīšanas veidi ne vienmēr atbilst šiem principiem!? Tāpēc jaunieši atzina, ka šīs nodarbības tēma ir pārdomu vērta.

Nodarbībā kā ierasts tika gatavots arī ēdiens, kura receptes jaunieši meklē paši, “Apīte” tika gatavotas kotletes ar vārītiem jaunajiem kartupeļiem un salātiem, savukārt “Jauniešu atbalsta centrs” jaunieši gatavoja Kijevas kotletes. Tā kā jaunieši palīdz arī iepirkties, veikala apmeklējums arī izvēršas par sava veida nodarbību., jo mainīgās cenas, rosina domāt par nopietnāku finanšu plānošanu, kas kļūst arvien grūtāka, jo kopumā viss kļūst dārgi. Kopumā-lieliska nodarbība ar jaunām atziņām un zināšanām.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Sabiedrības integrācijas fonda Latvijas valsts budžeta finansētās programmas „NVO fonds” projekts “Darām kopā”, projekta Nr. 2022.LV/NVOF/MAC/16/14
37 views0 comments

Commentaires


bottom of page