top of page

Pilsoniskās līdzdalības nodarbība jauniešiem, “Projekta atklāšana” atskaite

Updated: Jun 28, 2023

5.02.2023. Rīgas jauniešiem, noritēja 1. nodarbība, trīs stundu garumā.

Pilsoniskās līdzdalības nodarbība jauniešiem, “Projekta atklāšana”, RPBJC struktūrvienībā “Jauniešu atbalsta centrs”, Imantas 7.līnija 4, Rīga.

Nodarbībās piedalījās 18 jaunieši no “Jauniešu atbalsta centrs”, “Vita”, “Apīte”, “Imanta” vecumā no 14-24 gadiem. Paldies 3 brīvprātīgajiem, kuri palīdzēja sagatavot un realizēt nodarbību, tā apgūstot plānošanas un realizēšanas prasmes.

Nodarbību vadīja Edgars Muktupāvels kopā ar uzaicinātiem viesiem Profesore Zoe Kessler no Salemas Valsts universitātes (Salem State University) Amerikas Savienotās Valstis, kura pārstāv sociālā darba katedru. Profesore rakstīja un aizstāvēja doktora darbu par Latvijas ārpusģimenes aprūpes iestādēm.Kā arī Ilze Trapenciere, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja Labklājības un sociālā darba katedrā. Paldies saku arī Ivetai Dūmai, kas palīdzēja uzrunāt viesus. Metodes bija diskusija, video izmantošana, pieredzes dalīšanās.

Mūs uzdevums bija noskaidrot:

Atklāt projektu “Jauniešu aktivitātes Darām kopā”, sniegt nelielu ieskatu plānotajās aktivitātēs.

Par jauniešu dzīvi, kļūstot pilngadīgiem, kādas ir iespējas un izaicinājumi Amerikā, kā arī iepazīt amerikāņu tradīcijas un kultūru.

Ko tad īsti darījām :

Nodarbības tematika tika ierosināta no jauniešu puses uzzinot, ka Latvijā atrodas cilvēks, kas ir pētījis ārpusģimenes aprūpes iestāžu darbu Latvijā. Liela daļa jauniešu nāk tieši no institūcijām. Nodarbība bija arī liels izaicinājums jauniešiem, jo viesis runāja angļu valodā un ar tulkošanu palīdzēja RSU docētāja. Uz nodarbību tika uzaicināta arī “Jauniešu atbalsta centrs” vadītāja Agnese Grauduma, kas viesim prezentēja ko dara JAC un kādus pakalpojums saņem jaunieši Rīgas pašvaldībā. Jauniešiem bija interesanti uzzināt, ka ASV bērnu namu nemaz nav, tur ja bērns/jaunietis tiek izņemts no ģimenes, tad uzreiz tiek ielikt aizbildņu ģimenē, vai ja nav tādas tad grupu dzīvoklī, kur ir dažādi speciālisti, kas strādā ar jauniešiem.

Jauniešiem bija interesanti uzzināt arī to, ka Zoe ir arī adoptējusi jaunieti no Latvijas. Zoe padalījās, ka jaunietei ir divas pilsonības, Latvijas un ASV. Jauniete šobrīd mācās universitātē. Tika uzdots jautājums vai meitene kontaktējas ar bioloģisko ģimeni? Uz ko tika sniegta atbilde, jā, jo viņiem liekas, ka ir svarīgi saglabāt saikni neskatoties uz to kā ir bijis un kāds ir bijas iemesls jaunieša izņemšanai no ģimenes.

Tika uzdoti jautājumi arī par to, ko domā gan ASV gan mūsu jaunieši par aizliegumu adoptēt uz ASV jauniešus. ASV pārstāve bilda, ka ir ļoti žēl par šāda likuma pieņemšanu un ierobežošanu adopcijai uz ārzemēm. Arī mūsu jaunieši uzskata, ka tas nav pareizs Saeimas lēmums un būtu atceļams.

Jauniešu sniedza informācija, ka ir jaunieši, kam ir paveicies būt adoptētiem uz ASV un tas ir palīdzējis iegūt pilnvērtīgu ģimeni, ģimenes atbalstu un sevi pilnveidošanu.

Jaunieši dalījās arī savā pieredzē par viesģimenēm dažādos ASV štatos (Kalifornija, Kolorādo, Mičigana, Nevada,Vašingtona). Daļa jauniešu vērsa uzmanību, ka viņus nedaudz biedē ASV viesģimeņu lielā ticība Dievam un, ka brīžiem tas tiek uzspiests.

Arī šajā projektā ir paredzēts iegūt ēst gatavošanas prasmes. Šoreiz jaunieši gatavoja aukstās uzkodas kafijas galdam.

Nodarbības finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Sabiedrības integrācijas fonda Latvijas valsts budžeta finansētās programmas „NVO fonds” projekts " Jauniešu aktivitātes Darām kopā ", projekta Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/017/43
29 views0 comments

Comments


bottom of page